نیازمندیهای ایرانیان دبی

قیمت خانه در تهران

عمومی

29 دسامبر 2020 272 بازدید
نیازمندیهای ایرانیان دبی

قیمت خانه در تهران

قیمت آپارتمان در تهران

خرید خانه در تهران، آرزویی که کم کم دارد به رویایی محال تبدیل میشود. نه تنها خرید خانه، که خرید آپارتمان در تهران هم دیگر برای قشر عظیمی از مردم تقریبا غیرممکن شده است. بازار مسکن تهران که به جرئت میتوان گفت یکی از بزرگترین بازارهای ایران است؛ در این سال ها فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرده است. افزایش بی سابقه قیمت خانه در برخی سال ها و چند سال رکود پشت سر هم در سال های پس از آن و مهم تر از همه این که به طور کلی بازار مسکن تهران نمایی از بازار مسکن کل کشور است، نگرانی خریداران خانه را دو چندان کرده است. چنان که هر آن چه در آن رقم بخورد به زودی همه کشور را فرا میگیرد. همین مسئله حساسیت های نسبت به آن را چند برابر کرده است. در ادامه به بررسی برخی از عوامل افزایش قیمت مسکن تهران میپردازیم.

علت افزایش قیمت خانه در تهران

به طور کلی عوامل متعددی بر قیمت مسکن تاثیر دارند. از مهم ترین این عوامل میتوان به افزایش تقاضا و کاهش عرضه اشاره کرد. معمولا در دوره ای که بازار مسکن با رونق مواجه میشود، سازندگان زیادی وارد بازار شده و در سال های بعد با افزایش عرضه روبرو میشویم که این امر باعث رکود در بازار میشود. در این زمان با کاهش ساخت و‌ ساز به مرور واحدهای مازاد مصرف‌ شده و در سال های بعد، بازار با کمبود روبرو میشود و این چرخه معمولا هر چند سال یک بار تکرار میشود. افزایش تقاضا و کمبود عرضه، تنها عوامل افزایش قیمت در مسکن نیستند. تورم نیز به عنوان یک عامل مهم در قیمت مسکن تهران نقش آفرینی میکند. با افزایش قیمت مصالح و حقوق و دستمزدها، قیمت تمام شده خانه برای مالک بالاتر میرود که همین عامل موجب افزایش قیمت آپارتمان خواهد شد. اگر به قیمت خانه در تمامی «محله های تهران» نگاهی بیاندازیم، متوجه خواهیم شد که این افزایش قیمت، شامل تمامی این محله ها شده است.

بازار مسکن تهران در سال 98

بازار املاک و مستغلات در تهران در سال 98 با تاثیر از سایر بازارهای موازی، روند افزایشی قیمت را داشته است که به عبارت صحیح تر میتوان گفت افزایش قیمت ها علت تورم نیست، بلکه نشانه آن است که تورم، نتیجه افزایش بیش از حد حجم پول است! در سال های اخیر شاهد بوده ایم که بانک ها حجم نقدینگی در کشور را به شدت افزایش داده اند. بنابراین نمیتوان توقع داشت که این افزایش حجم پول بر سایر بازارها تاثیر نداشته باشد. در واقع میتوان گفت که آن چه در بازار رخ میدهد، افزایش قیمت نیست، بلکه کاهش ارزش پول ملی است!

بررسی آماری قیمت مسکن در تهران

براساس آماری که از سامانه املاک و مستغلات کشور به دست آمده است، عملکرد معاملات انجام شده در سطح شهر تهران به لحاظ حجم در فروردین ماه 1397 تعداد 5046 فقره و در اردیبهشت 97 تعداد 19197 فقره ثبت شده است. متوسط قیمت در هر متر مربع در فروردین ماه مبلغ 55,280,000 ریال و در اردیبهشت ماه 59,789,000 ریال ثبت گردیده است. به عبارت دیگر در دو ماه نخست سال 97، حجم معاملات 24153 فقره و متوسط قیمت 57,534,000 ریال ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 32.2 درصد افزایش قیمت را شاهد بودیم.

در بحث اجاره بها طبق تحقیقات میدانی مبالغی در حدود 25 الی 50 درصد افزایش را شاهد بودیم که این موضوع در مورد موجرین و مستاجرین موجود صدق نمیکند و فقط مربوط به مواردی است که جدیدا برای اجاره سپرده میشود. در موارد تمدیدی، بنا بر مسائلی مانند تعمیرات، اسباب کشی و خالی ماندن واحد مورد نظر و… که معمولا رخ میدهد؛ عمدتا به نفع موجر و مستاجر است که بر سر مبلغی پایین تر به توافق برسند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. admin
    admin ژوئن 28, 2021 پاسخ

    دیدگاه تست خانه بیل گیتس

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *